دوشنبه, 06 تیر 1401 ساعت 13:46

افزایش ۴۶ برابری هزینه نشست و برخاست هواپیما


رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که هزینه نشست و برخاست در شهری مانند اهواز یا مشهد از سال ۱۳۹۰ تا امروز ۴۶ برابر شده و این مسئله یکی از دلایل افزایش هزینه‌های پرواز است که به صورت دلاری برای ایرلاین‌ها محاسبه کرده و ریالی آن را دریافت می‌کنند.
به گزارش ایسنا، سیدعبدالرضا موسوی در برنامه زنده تلویزیونی دیروز درباره مسائل مطرح شده در زمینه تعیین نرخ ارزی برای عرضه بلیت هواپیما به اتباع خارجی گفت: اگر دنبال حل موضوع هستیم و می‌خواهیم به نفع مردم تمام شود باید از کسی دعوت کنیم تا بتواند به عنوان صاحب نظر صحبت کند اما سازمان میراث فرهنگی در این حوزه هیچ نقشی ندارد.
وی افزود: نرخ‌گذاری ارزی برای فروش بلیت هواپیما به اتباع خارجی مختص چند شرکت هواپیمایی نیست و این مسئله توسط همه شرکت‌های هواپیمایی اجرا خواهد شد که الگوهای زیادی در دنیا دارد.
وی با اشاره به برخی انتقادات مطرح شده مبنی بر اینکه نرخ‌گذاری ارزی بلیت هواپیما برای اتباع خارجی به صنعت گردشگری آسیب می‌زند، گفت: در دنیا به شرکت‌های خارجی و مسافران خارجی یارانه می‌دهند تا صنعت گردشگری توسعه پیدا کند. به عنوان مثال شما هنگامی که به ترکیه می‌روید حدود ۵۰۰۰ دلار تخفیف به شما می‌دهند اما متأسفانه در ایران تنها صحبت‌های زیادی در این زمینه مطرح شده و عملی نمی‌شود.
رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی ادامه داد: به نظر من دولت می‌تواند نرخ سوخت را آزاد کند تا ما هم نرخ بلیت هواپیما را آزاد کنیم و باید یارانه سوخت حذف شود چرا که اساسا این یارانه تأثیر چندانی در نرخ بلیت هواپیما ندارد. بخش عمده هزینه‌های یک پرواز به هزینه‌های ارزی برمی‌گردد که باید به دستگاه‌های متولی مختلف از جمله سازمان هواپیمایی، شرکت فرودگاه‌ها و دیگر دستگاه‌ها که نمی‌خواهم از آن‌ها نام ببرم، اختصاص دارد.
به گفته موسوی بیش از ۶۰ درصد هزینه‌های پرواز ارزی است و مسئله‌ای که دائما مبنی بر تخفیفات فرودگاهی مطرح می‌شود درست نیست چرا که به عنوان مثال نرخ بلیت و یک نشست و برخواست در شهری مانند مشهد، اهواز یا... از سال ۱۳۹۰ تا امروز ۴۶ برابر افزایش پیدا کرده چرا که این هزینه از شرکت‌های هواپیمایی ایرانی به صورت دلاری (معادل ریالی) دریافت می‌شود و در حالی که نرخ بلیت هواپیما محدود و مشخص است هر روز هزینه پروازها و نرخ این خدمات متغیر است.
وی اعلام کرد: به نظر من دولت باید همه یارانه ها را حذف کند چرا که در این شرایط وضعیت بهتری برای ما بوجود می‌آید اما در حال حاضر بیش از ۱۱ درصد نرخ بلیت هواپیما به سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی پرداخت می‌شود.

 

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…