شنبه, 29 مهر 1402 ساعت 13:11

مقایسه پیش‌بینی‌های 20 ساله بازار جهانی ایرباس و بوئینگ


سفرهای هوایی طی دو سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. پس از رکود ناشی از همه گیری خطوط هوایی در مسیر بهبودی قرار گرفته اند و برخی از آنها در حال حاضر از رکود خارج شده اند.
بیشتر خطوط هوایی به سطح قبل از همه‌گیری رسیده‌اند و برخی از آنها رشد بیشتری در ظرفیت و تقاضا در مقایسه با سطح 2019 داشته‌اند. بیشتر هواپیماهایی که در طول همه‌گیری زمین‌گیر شده بودند، به خدمت بازگشته‌اند و تقاضای مسافران را برآورده می‌کنند. خطوط هوایی همچنین در حال گسترش شبکه مسیرها و ناوگان خود برای رشد بیشتر هستند.
برای پاسخگویی به این تقاضای فزاینده مسافر، به هواپیماهای جدیدتر و کارآمدتر نیاز است. در دو سال گذشته، سازندگان هواپیما مانند ایرباس و بوئینگ شاهد افزایش و رکوردشکنی سفارشات برای هواپیماهای جدید بوده اند.
در ماه‌های اخیر، هر دو غول هوافضا نیاز به هواپیماهای جدید در 20 سال آینده را پیش‌بینی کرده‌اند. پیش‌بینی بازار جهانی این دو شرکت بین سال‌های 2023 و 2042 در ادامه آمده است.
پیش بینی بازار جهانی ایرباس
ایرباس تقاضا برای 40850 هواپیمای مسافربری و باری جدید را در 20 سال آینده پیش بینی می کند. این هواپیماها یا جایگزین هواپیماهای قدیمی فعلی در بازار خواهند شد یا به ناوگان جهانی موجود اضافه خواهند شد. ایرباس نشان می‌دهد که 32630 هواپیما (80 درصد هواپیماهای جدید) جت‌های باریک پیکر هستند، در حالی که 8220 (20 درصد) هواپیماهای پهن پیکر هستند.
منطقه آسیا و اقیانوسیه و جمهوری خلق چین بیشترین تقاضا را برای هواپیماهای جدید در دو دهه آینده خواهند داشت. این دو منطقه شاهد بیش از 46 درصد (تقریباً 19000) هواپیمای جدید خواهند بود. اروپا و آمریکای شمالی هر کدام نزدیک به 20 درصد تقاضا برای هواپیماهای جدید خواهند داشت. آمریکای لاتین و آفریقا بازارهای رو به رشدی هستند و در آینده شاهد رشد بی‌نظیر ناوگان خواهند بود.
منطقه خاورمیانه نزدیک به 10 درصد هواپیماهای جدید نیاز دارد. جالب اینجاست که هواپیمای جدید در خاورمیانه به طور مساوی شامل هواپیماهای تک راهرو و پهن پیکر خواهد بود.
چشم انداز بازار تجاری بوئینگ
نسخه 2023 چشم انداز بازار تجاری بوئینگ نشان می دهد که در 20 سال آینده به 42595 هواپیما نیاز خواهد بود. بوئینگ بیان می‌کند که ترافیک جهانی مسافران تقریباً از رکود مرتبط با همه‌گیری بهبود یافته است.
در حالی که مشکلات زنجیره تامین و کمبود نیروی کار هنوز وجود دارد، خطوط هوایی در سراسر جهان پتانسیل رشد فوق العاده ای را در آینده مشاهده می کنند. به این ترتیب، نیاز به هواپیماهای جدید باریک و پهن پیکر افزایش می یابد.
به گفته بوئینگ، بیش از 80 درصد رشد ناوگان در بخش باریک پیکر (76 درصد تک راهرو، 4 درصد جت های منطقه ای) خواهد بود. نزدیک به 18 درصد هواپیماهای پهن پیکر و 2 درصد باقیمانده هواپیماهای باری خواهند بود.
علاوه بر این، هند و چین در سال‌های آینده پیشتاز رشد هوانوردی خواهند بود. بوئینگ معتقد است کمتر از 25 درصد از ناوگان فعال جهانی در سال 2042 حفظ خواهد شد. 75 درصد باقیمانده با هواپیماهای نسل بعدی جایگزین خواهند شد.

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…