سه شنبه, 29 شهریور 1401 ساعت 11:26

ضرورت صدور مجوز بابت ترخیص قطعات هواپیما


مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت:‌ از آن منظر که واردات قطعات هواپیما برای شرکت‌های هواپیمایی تحریم است، شرکت‌های هواپیمایی به سختی و از کانال‌های مختلف قطعه وارد کشور می‌کنند، اما چون امکان ثبت سفارش این قطعات وجود ندارد، گمرک نسبت به ترخیص این قطعات هواپیما اقدام نمی‌کند.
وی ادامه داد: شرکت‌های تولیدکننده قطعه در خارج از کشور با ثبت سفارش قطعات هواپیما را به شرکت‌های داخلی نمی‌دهند، به هر طریق که شده است قطعات را وارد گمرک می‌‌کنیم، اما گمرک به دلیل نبود ثبت سفارش اجازه ترخیص نمی‌دهد.
اسعدی سامانی ادامه داد: پیش از این رئیس سازمان هواپیمایی کشوری طی پیگیری از رئیس کل گمرک و با استفاده از ماده 42 قانون امور گمرکی نسبت به ترخیص برخی قطعات هواپیما از گمرک و با همکاری گمرک اقدام کرد، اما مجدداً و به تازگی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند که برای ترخیص قطعات بدون ثبت سفارش، از دولت مجوز لازم است.
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اظهار داشت: در حال حاضر قطعاتی نظیر لاستیک هواپیما در گمرک مانده است و گمرک هم ترخیص نمی‌کند. از سوی دیگر برخی هواپیماهای فعال موجود به تدریج نیازمند لاستیک هستند و یا هواپیماهایی که به سی‌چک رسیده‌اند، نیازمند قطعه هستند اما قطعات در گمرک مانده است و همین موجب می‌شود که هواپیماها عملیاتی نشوند و همین موضوع عاملی است که موجب کاهش عرضه هواپیما و صندلی پروازی شده است و دوره انتظار دریافت بلیت را بین 15 روز تا یک‌ ماه افزایش داده است که این ناشی از عملیاتی نشدن هواپیماها است. به هر حال هواپیما اگر قطعه نداشته باشد زمین‌گیر می‌شود و اگر برای این مشکل فکری نیندیشیم به تدریج هواپیماهای کشور زمین‌گیر می‌شوند.
وی اظهار داشت: البته در این زمینه مذاکراتی با دادستانی تهران انجام داده‌ایم اما هنوز به نتیجه نرسیده است.
وی در پاسخ به این سؤال که در حال حاضر چند فروند هواپیمای زمین‌گیر داریم؟ گفت: از 333 فروند هواپیماهای ناوگان طبق اعلام سازمان هواپیمایی 173 فروند هواپیما فعال است، اما هواپیماهای فعال عملا 116 فروند است و در صورت ادامه این روند به تدریج تعداد آن کاهش می‌یابد.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا لاستیک هواپیما در داخل کشور تولید نمی‌شود؟ بیان کرد: برای برخی از هواپیماها و تایپ‌های خاصی از هواپیما لاستیک تولید می‌شود، اما تعداد زیادی از هواپیماها نیز نیازمند لاستیک‌های وارداتی است که امروز در گمرک مانده است و باید هر چه سریع‌تر تصمیم‌گیری شود تا تعداد هواپیماهای فعال و عملیاتی کاهش نیابد.

 

 

اخبار هواپیمایی

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…